W piątek 25.11.2016 z udziałem najwyższych władz miasta odsłonięto w setną rocznicę nadania praw miejskich pomnik Filipa de Girarda, konstruktora i pierwszego dyrektora technicznego Żyrardowskiej Fabryki Lnu. To od jego nazwiska nasze miasto posiada nazwę Żyrardów. Tydzień wcześniej wmurowano pod przyszłym pomnikiem akt erekcyjny.

Filip de Girard był konstruktorem, który stworzył bardzo nowoczesne jak na owe czasy krosna tkackie zwiększające kilkunastokrotnie wydajność.

IF

IF

if

Fabrykantami i założycielami fabryki byli Karol Dittrich i Karol Hielle. Obaj nie byli Niemcami ani Rosjanami, który wysysali co się dało z naszych ziem ale Austriakami, dla których prócz zysków liczyli się też ludzie, którzy w nich pracowali. Dzięki francuskiemu konstruktorowi i zwiększonej produkcji tkanin potrzebnych było wiele tysięcy pracowników. Był czas że te zakłady były największe w Europie w swej branży. Żeby mieć robotników, a później zatrzymać ich właściciele budowali dla nich domy mieszkalne, a także całe zaplecze socjalne. Między innymi szkoły, ochronki dla dzieci, szpital, domy kultury, ratusz, piękny duży kościół gotycki.

IF

IF

Co ciekawe w tym wszystkim, że budowano to wszystko wraz z budynkami fabrycznymi z czerwonej cegły produkowanej w Radziejowicach. Powstało ponad 200 obiektów dużych i małych co jest ewenementem w skali europejskiej i dlatego nazywano go Czerwony Żyrardów lub miasto-ogród, gdyż było w nim dużo zieleni.

Do dziś prawie to wszystko zostało. Część przerobiono na cele publiczne, sklepy, mieszkania, ale duża część funkcjonuje z tym przeznaczeniem z jakim została wybudowana.

Ja w tym mieście urodziłem się, żyję i mieszkam. Jestem rówieśnikiem innego zabytku, czyli Pałacu Kultury i Nauki (dzielą nas 4 dni). Od najmłodszych lat do tych obiektów uczęszczałem. Trzy lata w przedszkolu, dawniej ochronce, która powstała jako pierwsza na ziemiach Królestwa Polskiego. Później osiem lat do szkoły podstawowej im. Marii Konopnickiej nr 2, w czasie wojny szpital niemiecki.

Ochronka im. Karola Dittricha

Ochronka im. Karola Dittricha

Szkoła podstawowa nr 2

Szkoła podstawowa nr 2

W obecnych czasach jest wiele obiektów z których korzystamy jak szpital, dworce, domy kultury, kościoły, hale fabryczne przerobione na sklepy i inne obiekty życia publicznego.

Chciałbym, aby moje miasto bardziej się rozwijało, piękniało, ale zdaję sobie sprawę, że ludzie wolą zabytki innej rangi takie jak w Krakowie, Wrocław, Gdańsk niż zabytkowe budowle porobotnicze.

Sobota od rana zimna, ale słoneczna. Po rannych obowiązkach domowych w samo południe przebiegłem swoją pętlę po lesie 12 km zahaczając Sokule.

Waldek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *